Mit tanít a biblia az álmokról?

Az antik kor felfogása szerint az álom kapcsolatot teremt az ember és a természetfeletti között. Az Ószövetség egybehangzó bizonyságtétele alapján elmondható, hogy Isten az álmot különböző formában használja a kinyilatkoztatás eszközeként.

Így lesz az álom egyszerű jóslat, a jövőnek képekben történő meghirdetése (1Móz 37,5; 40,41; Bír 7,13Dán 2,1; 4,1), valamilyen titoknak a megfejtése (1Sám 28,6.15Jób 4,12), Istentől jövő intés, figyelmeztetés (Jób 7,14), isteni parancsadás (1Móz 20,6; 31,11.24).

Titkok leleplezése

Az álmok betekintést engednek a jövőbe és titkokat lepleznek le. Ez persze nem minden álomra igaz.  Mivel az álmok a lélek egy ellenőrizetlen mélységébe vezetnek könnyen a mágia és a hazug prófétálás eszközei is lehetnek. Ezért fontos, hogy kellő kritikával viszonyuljunk hozzájuk, vagyis nem minden álom tekinthető kinyilatkoztatásnak.

Az álom híd a tudat és a tudatlan között.  Vannak olyanok, amiknek jobb, ha elfejtünk, ugyanakkor vannak, amikre figyelnünk kell, mert figyelmeztetnek, intenek bennünket, azokon keresztül meglátjuk hibáinkat, vétkeinket.

Figyelmeztetés

Az intő álom különleges része az életünknek az ember felelőssége, hogy elutasítja vagy megszívleli annak üzenetét. Jób könyve például bepillantást ad számunkra a természetes és a természetfölötti világba.

Jób 33:14-18  “Hiszen szól az Isten így is úgy is, de nem ügyelnek rá!Álomban, éjjeli látomásban, mikor mély álom száll az emberre, és mikor ágyasházokban szenderegnek; Akkor nyitja meg az emberek fülét, és megpecsételi megintetésökkel. Hogy eltérítse az embert a rossz cselekedettől, és elrejtse a kevélységet a férfi elől. Visszatartja lelkét a romlástól, és életét hogy azt fegyver ne járja át.”

A közvetlenül Istentől eredő álmokat profetikus álmoknak nevezzük. Isten leggyakrabban a gondolatihletés eszközét alkalmazza, hogy a terveit és akaratát megossza az emberekkel. Isten a lelkiismeretünk, a szellemünkön keresztül szól…

Kiss György

2022.02.21